Sri Lankan Biology Olympiad 2014 Results and Medal Winners

Sri Lankan Biology Olympiad 2014 was conducted from 10.00 am to 12.00 noon on Sunday 29 June 2014.
Check your results based on your examination center.
http://iobsl.org/olympiad/sri-lankan-biology-olympiad-examinaiton-2014-results

Sri Lankan Biology Olympiad Award Ceremony will be conducted from 9.00 am to 11.00 am on Tuesday 11 November 2014 at Mahaweli Centre Auditorium, 69, Ananda Cumaraswamy Mawatha (Nelum Pokuna Mawatha), Colombo 07.
Location Map of Mahaweli Center

Medal Winners

Based on the results Gold, Silver, Bronze Medals and Merit certificates are to be awarded.

Your name is here? Please send sms with your name and school to 071-9774373 to confirm your participation. If you have any queries, please contact Rajantha (071-9774373) or Sheshan (072-5308102), Olympiad Coordinating center at University of Sri Jayewardeneprua.

Gold Medal Winners
1 Hannagala Gamage Hiruni Udara Sujatha Vidyalaya,Matara
2 Vikum Pivithuru Withanachchi Vidyaloka College,Galle
3 Yapa Mudiyanselage Sharaka Hashan Yapa Maliyadeva Boys College, Kurunegala
4 Tennakoon Mudiyanselage Avishka Tennakoon Royal College, Rajakeeya Mawatha, Colombo 07
5 M.A.D.Pravini Kavindi Abeyrathne Visakha Vidyalaya, 133, Vajira Rd., colombo 05.
6 Dehiwalage Don Asel Malaka Perera Richmond College, Galle
7 Wijayalathge Harshana Bhanu Hemanga Royal College,Colombo 07
8 Anusha Nirmod Perera Mt/Govt. Science College,Matale
9 Aparna Udamanjari Amarasekera Visakha Vidyalaya, Colombo 5
10 S.A. Tharini Malsha Solangaarachchi Rathnavali Balika Vidyalaya,Gampaha
11 Senuri Chandula Sahabandu G/Sacred Heart Convent B.M.V,Kaluwella,Galle
12 Akila Imantha Nilaweera St. Servatius College, Kotuwegoda, Matara
13 Suraweera Arachchige Sathyamalee Indunika Visakha Vidyalaya, Colombo 05
14 Sasika Ranasinghe St,Joseph’s Balika Maha Vidyalaya,Kegalle
15 N.A. Dilmi Samadika Wimalarathne K/MV/Pinnawala Central College, Rambukkana,Kegalle
16 Rajapaksha Gedarage Kanishka Shamod Royal Collage, Colombo 07
Silver Medal Winners
1 Mathara Bandarage Kasun Randika Royal College,Colombo 07
2 H.D. Shashin Kadvinda Dehigahawatta Nalanda College, Colombo 10.
3 Parana Manage Dilini Tharaka Sujatha Vidyalaya,Rahula rd,Matara
4 Malathanthrige Athula Indika Appuhamy Royal College, Colombo 7
5 Rendage Ayesha Maduwanthi Fernando Visakha Vidyalaya, Colombo 05
6 Charuka Indunil Abeywickrama Rahula College, Matara
7 J.A.Gimhana Kalpani Jayasooriya Rathnavale Balika Vidyalaya,Gampaha
8 Kavisha sathmini Bokaragoda Govt Science College,Matale
9 D.H.A. Sachini Ruwanika Nimanthi Perera Holy Family Balika Vidyalaya,Convent Road,Wennappuwa
10 I.M. Manisha Sahan Theakshana Wijesooriya Bandaranayake College, Gampaha
11 Senavirathnage Hirushan Malkika Fernando Ananda College,Colombo10
12 Rajaguru Weda Walauwe Hiruni Tharuka Sampayo Maliyadewa Balika Vidyalaya, Kurunegala
13 R.A. Thashini Sanjalee Hasarangana Ranawaka St. Paul’s Girls’ School, Milagiriya, Col. 05
14 Pansalawatte Gedara Janith Anuradha Weerakkodi Dharmaraja College, Kandy
15 H.M. Kanishka Isuru Bandara Pitawala Trinity College, Kandy
16 M.W. Surangi Thushara Rajapaksha Central College, Weerakatiya
17 S.L.D.Ariyarathne Maliyadeva College,Kurunegala.
18 Hetti Pathirannahalage Sameera Thilini Sri Pathirana Holy Family Balika Maha Vidyalaya, Wennappuwa
19 Ranpati Devage Uthpala Saroshan Deshapriya Royal College, Colombo 7
20 Navinee Sandalika Wimalaratna Mahamaya Girl’s College, Kandy
Bronze Medal Winners
1 Pangolla Waththage Kavith Keshan Royal College,Colombo 07
2 H.A. Amila Udara Senarath Hettiarachchi Kegalu Vidyalaya, Kegalle
3 Munasinghe Arachchige Kokila Harshana St. Thomas’ Boy’s College, Matara
4 Magedara Vithanage Ineesha Umayandi Ananda Balika Vidyalaya,Maligakanda Road,Colombo 10
5 Aruma Kankani Thisura Nelaka de Silva Rahula College, Matara
6 Waranakulasuriya shehan Maduwantha Fernando Nattandia,Dammissara national,Nattandia
7 Sriranjan Vithursana Mu/Vidyananda college, mulliyawalai, Mullaitivu.
8 Uswatta Liyanage Sanduni Rashmika Perera Holy Family Balika Maha Vidyalaya, Wennappuwa
9 Nethmi Hansika Jayasiri Sujatha Vidayalaya,Rahula Road,Matara.
10 Pallek Kankanamge Hansani Pabasara Sirimavo Bandaranaike Vidyalaya, Col.07
11 Saranasingha Patabendige Sanura Rohana Hungama Vijayaba National School, Hungama
12 Shermila Sabdeen St Bridget convent,Colombo 7
13 Kasuni Madushika Wimalarathne Girls’ High School, Kandy
14 Lihiniya Kumarage Sathya Arunodi Mayurapoda central college,Narammala
15 Nilamuni Chamalka Gimhani De Silva Newstead Girls’ College, Negombo
16 Dias Weligamage Tharusha Rajantha Hemachandra Nalanda College, Colombo 10
17 Kalupahanage Viraj Priyantha Kalupahana Royal College, Rajakeeya Mawatha, Colombo 07
18 Mahesh Madushan Wichramanayake Rahula College, Matara
19 S.P.A.K.T.Samarakoon Bandaranayaka College,Gampaha.
20 Ovini Priyasha Thenuwara Vihara Maha Devi Balika Vidyalaya,Kiribathgoda.
21 Kasuni Kanchana Bandara K/Mahamaya Girls college
Merit Certificate Winners
1 Tuan Rukshan Hillyn Hadgie Ananda National College, Chilaw
2 Buthsala Harshani Weerasinghe Rathnavali Balika Vidyalaya, Gampaha
3 Indunil Jayalath Premawansha Gothami Balika Vidyalaya, Temple Road, Colombo 10
4 W.W. Thisali Hasara Kularathna Kg/ Mw/ Pinnawala Central College, Rambukkana
5 M. Chathura Harshamal Muhandiramge Paramadulla Central College, Rikillagaskada
6 Anjana Dilshan Paranavithana Ananda College, Colombo 10
7 Algewattage Hirisha Randimal D.S.Senanayake College, No.62,Gregory’s Rd, Colombo 07
8 Kalana Nirmal Vidanapathirana. Rahula College, Matara.
9 Madduma Kankanamlage Kavindi Thihara Taxila Central College, Horana
10 Herath Pathirage Rusarani Kasunka Ranasingha Holy Family Balika Maha Vidyalaya, Mihindu Mw,Kurunegala
11 Buddhini Niroshika Dolapihilla Girl’s High School, Kandy
12 Haresha Vidanapathirana Sirimawo Bandaranaike vidyalaya, Colombo7
13 J.M. Madushani Nimesha Kumari Jayalath WP/GM,Bandaranayaka Sentral College ,Weyangoda
14 Mahamada Kalapuwage Nuwanda Sandamini Sujatha Vidyalaya, Matara
15 P.M.K. Himashi Tharindima De Silva Sujatha Vidyalaya,Rahula rd,Matara
16 Malewana Thudugalage Keshan Lahiru Thudugala D.S. Senanayaka College, Colombo 07
17 Alagiyawanna Mohottalage Nisansala Priyani Holy Family Balika Maha Vidyalaya, Wennappuwa
18 K.Ekanayake Mudiyanselage Upuli Nadishani Maliyadeva Balika Vidyalaya, Colombo Road, Kurunegala
19 W.M.Pasan Malith Sandaruwan Wimalarathna St. Thomas’ College, Matale
20 Gayanthi Kumari Nallaperuma Gothami Balika Vidyalaya,Temple Road,Colombo 10
21 Wijesinghe Arachchige Amod Dilanka Royal college,Colombo07
22 F.D.Nafees Ahamed Dharmasoka College,Ambalangoda.
23 Nimath Vindula Ewaduge D.S. Senanayake College, Gregory’s Road, Colombo 07

Eligible students to participate International Biology Olympiad IBO 2015 in Denmark (July 12 – 19, 2015)

To participate International Competition the contestants should be born on the 1st of July of 1995 or later (below 20 years of age). Besed on the Birthdays following Gold Medalists are eligible to particpate IBO. These students will be selected to the Second Round Training sessions conducted by Institue of Biology at University of Sri Jayewardnepura, University of Colombo and Universiy of Kelaniya. After the training there will be an Examinaiton (Practial and theroy) to select four students to participate IBO 2015.
Hannagala Gamage Hiruni Udara
Vikum Pivithuru Withanachchi
Yapa Mudiyanselage Sharaka Hashan Yapa
M.A.D.Pravini Kavindi Abeyrathne
Dehiwalage Don Asel Malaka Perera
Anusha Nirmod Perera
Akila Imantha Nilaweera
N.A. Dilmi Samadika Wimalarathne
Check IBO 2015 website http://ibo2015.org/

One thought on “Sri Lankan Biology Olympiad 2014 Results and Medal Winners

  1. Pingback: Sri Lankan Biology Olympiad Examinaiton 2014 – Results - Institute of Biology, Sri Lanka